Svoj úvodný príspevok na tému podlahy som zámerne začal výrokom jedného nášho zákazníka, ktorý vypadol ako reakcia na vymenovanie druhov podláh, ktoré máme v ponuke. Úprimne ? Mám radšej, keď zákazník prizná, že sa neorientuje v typoch a druhoch podláh, ako keď príde iný zákazník, ktorý má vo všetkom jasno, lebo sused Štefan mu to všetko vysvetlil. Keď som vyzvedal, čomu sa sused Štefan profesionálne venuje, tak som sa dozvedel, že je správca IT siete vo veľkom podniku. V takýchto momentoch žasnem a moja úprimnosť predbieha môj jasný rozum, lebo som sa zákazníka bez rozmyslu opýtal, či by so zlomenou rukou išiel za susedom automechanikom ... Samozrejme, že okamžite svrbí jazyk a protiargumentom by mohlo byť, že obchodník nie je objektívny, lebo má prvoradý záujem predať produkt, ktorý má v ponuke. Lenže aj v tomto bode treba rozlišovať medzi obchodníkmi. V obchode, kde si podlahovú krytinu kúpite a jej montáž si musíte zabezpečiť sami, končí zodpovednosť obchodníka vydaním tovaru zo skladu. U nás podlahy ponúkame s montážou, takže zodpovedáme nielen za podlahu, ale aj za jej správne položenie a úžitkové vlastnosti po pokládke. A v tom je čertovsky veľký rozdiel ... Ale vráťme sa k téme a začnime „od podlahy“. V prvom rade treba upresniť základnú terminológiu. Slovo „podlaha“ označuje konštrukčný prvok stavby, teda tú časť, ktorá sa stará o to, aby sme sa pri chôdzi po treťom poschodí neprepadli na poschodia nižšie. Materiálovo môže byť betónová, oceľová, drevená. Našou témou bude ale „podlahová krytina“, čo znamená to, čo tú podlahu prekrýva, aby podlaha dosiahla požadované parametre podľa priestoru, v ktorom sa nachádza. Aj do kategórie podlahových krytín patrí široké spektrum materiálov a jeho spracovania, či už hovoríme o textilných krytinách (napr. koberce), liatych krytinách (napr. epoxidové podlahy) alebo keramických krytinách (dlažba) či drevených (napr. palubová podlaha, parkety). Samostatnou kategóriou sú vrstvené podlahové krytiny. Ako už napovedá samotný názov, tento druh krytín sa skladá z vrstiev, ktoré môžu byť z rovnakého materiálu, alebo materiálov rôznych. Všeobecne známe základné členenie vrstvených podláh vychádza z charakteristiky samotnej skladby podlahovej krytiny:
Lenže vývoj podláh pokračuje ďalej a na trh postupne prichádzajú nové druhy podláh:
Ľudovo majú vrstvené podlahové krytiny asi najširšie spektrum názvov: „plávačka“, „laminát“, „parkety“ či „linoleum“. Nečudo, každý typ vrstvenej podlahovej krytiny má niekoľko daľších druhov podľa materiálov a skladby. Preto výrok jednotlivca z laickej verejnosti: „Kto do pekla sa má v tých podlahách vyznať ?“ je úplne logický.
V príspevkoch, ktoré budú nasledovať si rozoberieme detailnejšie jednotlivé typy vrstvených podláh a začnem od laminátovej podlahy. Nakoľko je mojim cieľom, aby sa dokázali v podlahách orientovať naši zákazníci laici, tak čitateľov odborníkov prosím o prepáčenie, keď budem niektoré témy zjednodušovať a zľahčovať. Je to mojim zámerom.
0 Comments
Leave a Reply. |
AutorMojim zanietením od skončenia školy je zariaďovanie interiérov - prerábal som vlastné bývanie všade tam, kam ma za tie roky zavialo, zariaďoval som firemné priestory vo firmách, pomáhal som zariaďovať domácnosti svojim kamarátom. Za svojho života som videl nespočetné množstvo interiérov, kde nešťastne vybratý obklad stien "udusil" fantastický nábytkový solitér, alebo naopak, solitér kričal z nádhernej podlahy: "ja sem nepatrím !", a to bez ohľadu na rozpočet daného interiéru. A tak som sa postupne dostal do stavu, že sa tomu venujem profesionálne a delím sa o poznatky rokmi nazbierané. Archives
July 2023
Categories |
Showroom Žilina
Bytčianska 499/130, 01005 Žilina |
|